Chór "Lutnia" z Luzina


Idź do treści

HISTORIA CHÓRU "LUTNIA" z LUZINA


Historia chórów w Luzinie sięga lat z przełomu XIX i XX wieku.

Już w roku 1895 istniało Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia” którego dyrygentem był organista Teofil Reinholz. Chór występował do roku 1925 kiedy to został przemianowany jako „ Chór męski św. Cecylii”. Posiadał od 1936r. swój sztandar przyozdobiony haftowanym białym orłem oraz wizerunkiem św. Cecylii - patronki śpiewaków. Udział w nim brali m.in. : Fr. Sychowski, J. Meyer, A. Jasiewicz F. Dampc, A. Cisłowski, F. Tempski, T. Wróbel, J.Janusz . Próby odbywały się w domu p. Sychowskich.W repertuarze znajdowały się głównie pieśni o morzu i pieśni patriotyczne.

Od roku 1930 istniał w Luzinie chór dziecięcy, którym kierował ówczesny nauczyciel p. Teirek.

Po wojnie, ks. Mieczysław Sumiński, długoletni proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Luzinie, ogłosił nabór do chóru kościelnego . Zgłosiło się tyle osób, że powstał zespół chóru mieszanego, czterogłosowego o nazwie „Św. Cecylii”. Od roku 1959 dyrygentem chóru był organista p. Jerzy Szostakowski.

Z powodu zmiany miejsca zamieszkania rodziny Szostakowskich, nastąpiła przerwa w działalności tego chóru.

W roku 1994 z inicjatywy ówczesnego radnego p. Stanisława Perszon, ponownie powstał zespół chóru „Lutnia” pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Luzinie. Pierwszym dyrygentem został p. Jerzy Szostakowski, znany jako wspaniały muzyk. Pierwszym prezesem chóru został wybrany p. Frańciszek Okuń. Wielkim wyróżnieniem jak i sukcesem dla chóru było zaproszenie na Dożynki Diecezjalne do Gniezna w dniach 23-24. września 1995r. P. Szostakowski zrezygnował z dyrygowania chórem z uwagi na zły stan zdrowia w październiku 1995r.

Od 1 stycznia 1996r. do czerwca 1998r. kierowanie chórem przejęła p. Anna Kosik, studentka dyrygentury Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W 1997r chór przygotowywał się do występu na Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie. Niestety sekretariat festiwalu nie zakwalifikował chóru. Następną próbę podjęto przy zgłoszeniu na Festiwal Muzyki Sakralnej w Rumi – i tu również chór spotkał się z odmową wystąpienia. Chórzyści bardzo się zawiedli. Nie doceniono ich wysiłków z rezygnacji z wolnego czasu i uczestniczenia w próbach dopiero co powstałego nowego zespołu.

2 kwietnia 1998r. chór uczestniczył w „koncercie dyplomowym” dyrygentki p. Anny Kosik w kościele Św. Brygidy w Gdańsku.

Od lipca 1998r. do września 2000r. dyrygentem chóru Lutnia była p. Bernadeta Benkowska . W tym czasie chór zyskał coraz większą popularność i był coraz częściej zapraszany na różne uroczystości m. in. do Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku na koncert „Chóry amatorskie w ratuszu”. 5 czerwca 1999r. uświetnił wraz z innymi chórami Mszę Papieską na hipodromie w Sopocie.

Od października 2000r. dyrygenturę w Luzińskiej „Lutni”objął p. Tomasz Fopke, absolwent Wyższej Szkoły Muzycznej w Gdańsku wydziału wokalno–aktorskiego. Zapalony entuzjasta języka kaszubskiego, poeta, kompozytor, aranżer. Od tego czasu zmienia się charakter i repertuar chóru na śpiew w języku kaszubskim , szczególnie utworów pisanych przez samego dyrygenta.

Na początku sierpnia 2001r. członkowie chóru „ Lutnia” udali się na trzydniową wycieczkę do Niemiec , do miasta Stolzenau . Była to rewizyta ubiegłorocznej wycieczki chórzystów niemieckich. Wyjazd ten okazał się niezmiernie owocny i bogaty w nowe doświadczenia i nowe znajomości.

Historycznym wydarzeniem regionu kaszubskiego roku 2002 było wystawienie „Pierwszej Kaszubskiej Pasji” autorstwa p. Tomasza Fopke .Autorem przekładu z oryginału był o. dr Adam Sikora. Wykonawcami byli chórzyści „ Lutni” z Luzina, „Pięciolini” z Lini , „Harmonii” z Wejherowa, oraz „Chór Kameralny paraf. św Wojciecha” z Redy. Ponadto wystąpiło sześciu solistów. W rolę narratora wcielił się p. Tomasz Fopke, który jednocześnie dyrygował ponad stuosobowym Zjednoczonym Chórem Ziemi Wejherowskiej. Pierwsza Kaszubska Pasja była dużym wydarzeniem dla Wejherowa i całych Kaszub. Zgromadziła liczne władze oraz delegacje Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego z całego regionu. W następnych latach pasja była wystawiana w 24 miejscowościach na terenie całych Kaszub.

23 sierpnia 2003r chór „ Lutnia” zorganizował Pierwszy Zjazd Kaszubskich Śpiewaków. Wzięły w nim udział chóry wykonujące „ Pierwszą Kaszubską Pasję” oraz gościnnie chór „Cassubia Cantat” z Parchowa. Msza św. została odprawiona w kościele M.B. Różańcowej w Luzinie. Oficjalna część spotkania śpiewaczego odbyła się przy Szkole Podstawowej w Barłominie. Wylosowano następnego organizatora II zjazdu ,a został nim chór „ Cassubia Cantat” z Parchowa. Symbolem zjazdów została przechodnia, drewniana lutnia wykonana przez p. Mariana Mielewczyka z Luzina. Rok później chóry uczestniczące w I Zjeździe Śpiewaków Kaszubskich zawiązali na spotkaniu w Parchowie Radę Chórów Kaszubskich. Prezesem został p. Tomasz Fopke.

Od czasu wystawienia ”Pierwszej Kaszubskie Pasji” rozpoczęła się współpraca z chórem „Pięciolinia” z Lini. Współpraca ta, to nie tylko występy, ale i przyjaźń i zaufanie, efektem którym były trzy występy w telewizji TRWAM z kaszubskimi pieśniami bożonarodzeniowymi, wielkanocnymi i wielkopostnymi. W latach 2008-2009 chór „Lutnia” wraz z chórem „Pięciolinia” wykonał w 18 miejscowościach na Kaszubach „Mszę Kaszubską na Chór i diabelskie skrzypce” autorstwa p. Tomasza Fopke.

W czerwcu 2010 roku chór Lutnia został zaproszony przez ks. Leszka Kryżę (proboszcza polskiej parafi w Budapeszcie) – do Budapesztu. Po drodze przez dwa dni bawiliśmy w Zakopanem gdzie w pięknym, zabytkowym, drewnianym kościółku na Hareńdzie daliśmy wspaniały koncert. Występy w Budapeszcie to niezapomniane przeżycia zarówno dla chórzystów jak i przebywających tam Polaków.

Z okazji 10-lecia chóru, została nagrana i wydana płyta, zawierająca przekrój dotychczasowego naszego dorobku śpiewaczego pt.”Bogù spiwać chcã” (Chcę śpiewać Bogu). Nagrania dokonano w studiu Radia Gdańsk.

Z okazji 15-lecia chóru nagrano wspólnie z chórem „Pięciolinia ”z Lini, drugą płytę pt. „Wëcmanie Panie” (Razem Panie). Jest to plon naszej siedmioletniej współpracy. Mamy nadzieję że nasze spotkania będą nadal trwały i będziemy nadal śpiewać na chwałę Bożą i ku zadowoleniu ludzi.

Opr. Z. Brzeziński


Powrót do treści | Wróć do menu głównego